دو باور اشتباه در مورد اینترنت 5G
دو باور اشتباه در مورد اینترنت 5G

دو باور اشتباه در مورد اینترنت 5G، اینترنت ۵G بدون شک یکی از داغ‌ترین موضوعات بحث در زمینه‌ی شبکه‌های بی‌سیم است. بسیاری از برجسته‌ترین محققان این صنعت و پردرآمدترین مدیران می‌خواهند هر چه زودتر این شبکه‌ی اینترنتی فوق سریع و با پهنای باند بالا را ارایه دهند. اما عبارت ۵G در میان مردم به عنوان نوش‌دارویی شناخته شده که هم اکنون وجود دارد. به همین دلیل است که «سیزو اونوئه»، مدیر ارشد تکنولوژی NTT DOCOMO، بزرگ‌ترین اپراتور موبایل ژاپن به نقاط مختلف جهان سفر کرده و کنفرانس‌هایی برگزار می‌کند تا با شفاف‌سازی در این زمینه، مانع افزایش توقعات مردم از این تکنولوژی شود.

باور اشتباه اول: «شبکه‌ی ۵G یک سیستم هات‎اسپات خواهد بود.»

بسیاری از کارشناسان تصور می‌کنند که اپراتورهای مخابراتی، اینترنت ۵G را باید از طریق آنتن‌های کوچک BTS که روی سقف خانه‌ها یا تیرهای چراغ برق نصب می‌شوند ارایه دهند. این کار باعث می‌شود که در مقایسه با ارایه‌ی اینترنت از طریق دکل‌های بزرگ موبایل که سیگنال‌ها را در منطقه‌ی وسیعی پخش می‌کنند، مردم بتوانند دسترسی خیلی بهتر و سریع‌تری به اینترنت داشته باشند.

اونوئه می‌گوید این باور یک پیش‌گویی نادرست است. اگر در این مرحله شبکه‌ی ۵G را یک سیستم کوچک یا «هات اسپات» بپنداریم، این صنعت را به روی دیگر نوآوری‌ها می‌بندیم. راه‌اندازی سیستم‌های هات اسپات در مناطق روستایی چندان کار آسانی نیست. اگر استراتژی تجاری مناسبی نداشته باشیم، ساختار کوچک‎برد ۵G می‌تواند شکاف دیجیتالی بین اقشار مختلف جامعه را بزرگ‌تر کند.

اونوئه می‌گوید بهتر است که ذهن‌مان را برای فناوری‌های دیگر باز نگه‌داریم تا بتوانیم شبکه‌ی ۵G را به مشتریان روستایی هم برسانیم.

 

باور اشتباه دوم: «۵G جای ۴G را می‌گیرد.»

یک باور دیگر که اونوئه آن را زیر سوال می‌برد این است که شبکه‌‌ی ۵G بلافاصله شبکه‌ی ۴G را کنار می‌گذارد. اما اونوئه می‌گوید که این‌طور نیست. برتری یک شبکه‌ی بی‌سیم جدید نتیجه‌ی تکامل است نه ظهور ناگهانی آن. البته طبق گفته‌ی اونوئه، «در نهایت این اتفاق می‌افتد، اما نه یک شبه.»

در این مورد، تاریخ هم با اونوئه موافق است. هیچ شبکه‌ی بی‌سیمی به طور کامل جای نسل قبلی را نگرفته است، به عنوان مثال، در مناطق زیادی از جهان مثل هند، هنوز از شبکه‌ی ۳G و حتی ۲G استفاده می‌شود.

از طرف دیگر، با اینکه شبکه‌ی ۵G سرعت و ظرفیت بسیار بالایی را به ارمغان می‌آورد، اما هنوز در موارد بسیار زیادی شبکه‌ی ۴G کارایی بیشتری خواهد داشت. به عنوان مثال، دستگاه‌های اینترنت اشیا مثل حسگرها در هر ساعت یا روز فقط یک بار باید حجم کمی از داده‌ها را منتقل کنند. این دستگاه‌ها می‌توانند در پهنای باند کم هم کار کنند و نیازی به اتصالات بسیار سریع ندارند.

چه مواردی را در مورد اینترنت 5G باید بدانیم؟، این سوالی است که در مقاله ای با همین عنوان به آن پاسخ داده ایم. با ما همراه باشید.