واکسن فایزر

خالق واکسن کرونای فایزر می گوید واکسن سرطان «قطعا» تا سال ۲۰۳۰ تولید می‌شود.

واکسن فایزر

 براساس گزارش فیوچریزم،پروفسور اوزلم تورجی و پروفسور اوگور شاهین، زن و شوهری که استارتاپ پزشکی بیواِن‌تِک را بنیان‌گذاری و به تولید واکسن mRNA شرکت فایزر برای بیماری کرونا کمک کردند،در مصاحبه با بی‌بی‌سی می‌گویند شرکت تحت مدیریت آن‌ها مشغول کار روی واکسن سرطان است. آن‌ها اعتقاد دارند که این واکسن می‌تواند تغییری قابل توجه در روند درمان بیماری کشنده‌ی سرطان اعمال کند

 اوزلم تورجی می‌گوید:«بله، ما حس می‌کنیم که درمانی برای سرطان یا تغییر زندگی بیماران سرطانی، در چنگ ما است.»اوزلم تورجی و اوگور شاهین نسبت‌به رویکردی که برای تولید واکسن سرطان دارند بسیار خوش‌بین هستند. شاهین به بی‌بی‌سی گفته است که واکسن موفقیت‌آمیز سرطان«قطعاً پیش از ۲۰۳۰» از راه می‌رسد.

 به گفته‌ی اوزلم تورجی، mRNA در واکسن‌هایی که بیوان‌تک مشغول ساخت آن‌ها است به‌گونه‌ای سلول‌های سرطانی را هدف قرار می‌دهد «که انگار این سلول‌ها در فهرست افراد تحت تقیب‌اند.» mRNA خواهد توانست سلول‌های سرطانی را از سلول‌های عادی تشخیص دهد و با حمله، آن‌ها را از بین ببرد.

واکسن فایزر

چگونه می‌دانیم که واکسن فایزر مؤثر است

در حال حاضر واکسن‌های کووید-۱۹ در میان واکسن‌هایی که تا کنون ساخته شده‌اند دارای بالاترین میزان مطالعه و تحقیق هستند.

ما می‌دانیم که واکسن فایزر مؤثر است زیرا قبل از تأیید استفاده، ماه‌ها آزمایش بالینی را با بیش از ۴۰.۰۰۰ نفر پشت سر گذاشته است. آزمایشات بالینی نتایج یک گروه واکسینه شده را با گروه دیگری که دارونما (محلول نمک) دریافت کرده بودند، مقایسه کردند. در آزمایشات بالینی مشخص شد که واکسن فایزر ۹۵٪ در مقابل علائم کووید-‌۱۹ محافظت می‌کند.

چگونه ایمنی واکسن‌های مورد استفاده را بررسی می‌کنیم


Medsafe سازمان ناظر ایمنی دارویی نیوزیلند است. این سازمان کاربردهای مربوط به همهٔ داروهای جدید، از جمله واکسن‌ها را بررسی می‌کند تا مطمئن شود که آنها با استانداردهای بین‌المللی و الزامات محلی مطابقت دارند. این سازمان توصیه می‌کند که داروها تنها در صورتی برای استفاده در نیوزیلند تأیید شوند که این استانداردها را داشته باشد.

Medsafe به واکسن فایزر، تأییدیهٔ موقت (با شرایط) برای استفاده در نیوزیلند داده است. این بدان معناست که این واکسن به طور رسمی تأیید شده است، اما فایزر باید داده‌ها و گزارش‌های خود را بطور مداوم به Medsafe ارائه کند تا نشان دهد که استانداردهای بین‌المللی را برآورده می‌کند.

Medsafe به نظارت بر ایمنی و اثربخشی واکسن در هنگام استفاده ادامه خواهد داد. Medsafe داده‌های آزمایش‌های بالینی در حال انجام در سراسر جهان، و گزارش‌های متخصصان مراقبت‌های بهداشتی و افرادی که واکسینه شده‌اند را بررسی می‌کند.