چه مواردی را در مورد اینترنت 5G باید بدانیم
چه مواردی را در مورد اینترنت 5G باید بدانیم

چه مواردی را در مورد اینترنت 5G باید بدانیم، بسیاری از مشتاقان ۵G می‌گویند این شبکه می‌تواند داده‌های موبایل را با سرعت برق‌آسا و ظرفیت نامحدود انتقال دهد و کل شهر را با اینترنت کیفیت‌ بالا پوشش‌دهی کند. علاوه بر این، اتصالات اینترنت اشیا را برای میلیاردها دستگاه فراهم کرده و حتی رانندگی خودکار را ممکن می‌سازد. اما این صنعت استانداردهایی را تعیین کرده که قابلیت‌های شبکه‌ی ۵G را تعریف می‌کنند و در همان مراحل اولیه آن را آزمایش می‌کنند تا محدودیت‌های آن مشخص شود. 

آیا شبکه‌ی ۵G به طیف رادیویی بیشتری نیاز دارد؟

یک باور هست که در دنیای ارتباطات بی‌سیم مدام تکرار می‌شود: وقتی تعداد کاربران گوشی‌های هوشمند بیشتر می‌شود، میزان مصرف پهنای باند هم به ازای هر کاربر افزایش می‌یابد، در نتیجه طیف فرکانسی که در اختیار داده‌های موبایل قرار می‌گیرد، اشباع می‌شود. بنابراین به طیف فرکانسی بیشتری احتیاج داریم. اما اونوئه می‌گوید اپراتورها می‌توانند از طیف رادیویی فعلی برای پشتیبانی از ۵G استفاده کنند و با تغییر ساختار، طیف بیشتری را آزاد کنند. او برای دفاع از ادعایش به تجربه‌ی ۳۰ ساله‌اش در این صنعت اشاره می‌کند. مثلا می‌گوید اکثر مردم تصور می‌کردند که سرویس ۴G LTE به طیف رادیویی جدید احتیاج خواهد داشت. اما NTT DOCOMO در سال ۲۰۱۲ این سرویس را با استفاده از طیف رادیویی که وجود داشت، راه‌اندازی کرد.

آیا برای ۵G همه‌چیز باید جدید باشد؟

بسیاری از محققان و کارشناسان حرفه‌ای در این صنعت بسیار مشتاق هستند که در آینده تا حد ممکن از شبکه‌ی ۵G استفاده کنند و سرویس‌های موجود را روی این شبکه‌ی جدید ارتقا و گسترش دهند. اونوئه تاکید می‌کند اینکه ۵G، نسل جدیدی از شبکه‌های بی‌سیم است، به این معنی نیست که می‌تواند یا باید به تمام نیازهای احتمالی ما در حوزه‌های مختلف مثل رانندگی خودکار، اینترنت اشیا یا سرویس‌های پهن‌باند موبایل پاسخ دهد.

او می‌گوید هیجان‌های ناشی از شبکه‌ی ۵G حس دژا-وو به او می‌دهد و یاد روزهایی می‌افتد که مردم فکر می‌کردند شبکه‌ی ۴G می‌تواند تکنولوژی‌ها و سرویس‌های جدیدی برای ما به ارمغان بیاورد. به طور کلی اونوئه می‌گوید شبکه‌ی ۵G در نهایت بسیاری از وعده‌‌های این صنعت را تحقق می‎بخشد؛ اما هنوز زود است که آن را راه‌گشایی برای بسیاری از پتانسیل‌ها در آینده تصور کنیم.

آیا شبکه‌ی ۵G به سرمایه‌گذاری هنگفتی نیاز دارد؟

یکی از جسورانه‌ترین ادعاهای اونوئه این است که راه‌اندازی ۵G نیازی به سرمایه‌گذاری‌های کلان ندارد. این گفته بر خلاف تصور و پیش‌بینی‌های کارشناسان مربوط در زمینه‌ی گسترش تکنولوژی‌های پیشگام است. اونوئه معتقد است که برای گسترش ۵G نیازی به تغییر ساختار کلی شبکه‌های فعلی نیست، بلکه می‌توانیم آن را در زیرساخت‌های فعلی هم راه‌اندازی کنیم. او می‌گوید سرویس‌دهی بهتر همیشه به معنی خرج هزینه‌های زیاد نیست.